جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧
تقویم
اخبار
برگزاری کنفرانس “علوم کیهانی در کلام الهی” در مالزی

کنفرانس یک روزه "علوم کیهانی در کلامی الهی: تبیین نظریات فیزیک بر مبنای آیات قرآنی" جمعه هفته اول اردیبهشت ماه در موسسه بین المللی تفکر و تمدن اسلامی (ISTAC) مالزی برگزار شد.

در این کنفرانس یک روزه که در ادامه سلسله مباحث موسسه بین المللی تفکر و تمدن اسلامی در مورد "اسلامی سازی دانش" برگزار شد، دکتر آگوس پوروانتو  ( Dr. Agus Purwanto)، فیزیکدان نظری، به ارائه نظریات خود در مورد "نشانه های تئوری های فیزیک مدرن در قرآن کریم" پرداخت.

 در این کنفرانس که تعداد زیادی از اساتید دانشگاه ها، متفکران و اندیشمندان اسلامی حضور داشتند، پروفسور آگوس پورانتو ابتدا به تبیین نسبت علم با اسلام در قالب سه محور "علم در مقابل اسلام"، "علم و اسلام" و "علم اسلامی" یا "علم اسلامی شده" پرداخته و بر ضرورت شروع و آغاز هرگونه حرکت علمی از کلام الهی تاکید کرد.

این فیزیکدان نظری سپس با معرفی مباحث هستی شناسی، شناخت شناسی و روش شناسی علم اسلامی و تاکید بر تفاوت ماهوی آن با علم غربی، افزود: قرآن به عنوان منبع لایتناهی علم و دانش در اختیار مسلمان قرار گرفته و دانشمندان اسلامی نباید تنها بعد از کشف نظریات و اثبات قوانین و پدیده های علمی به جستجوی نشانه های آنها در قرآن بپردازند. بلکه این اتفاق می توان در جهت عکس آن نیز می تواند رخ دهد.

وی سپس به ارائه تصویری کلی از مباحث مطرح شده فیزیکی در قرآن کریم پرداخت و خاطرنشان ساخت: تاکنون وجود 800 آیه که در آنها نشانه های علمی و کیهانی وجود دارد به اثبات رسیده و وی در کتاب خود با عنوان "آیات کیهانی فراموشده در قرآن" به برخی دیگر از آیات اشاره کرده که به صورت غیر مستقیم بر مباحث کیهانی دلالت دارند که در مجموع تعداد آنها به 1108 می رسد.

دکتر آگوس پورانتو، سپس به فیزیک دان مشهور پاکستانی، محمد عبدالسلام اشاره کرد و وی را یک محقق اسلامی دانست که قرآن الهام بخش اصلی وی در کشف "ضد ماده" بوده است و حتی خود  پروفسور عبدالسلام  نیز اعتراف کرده که الهام اصلی وی از پدیده "ضد ماده" آیه 49 سوره الذاریات بوده که می گوید:"و من کل شی خلقنا زوجین لعلکم تذکرون" "و از همه چیز به صورت جفت آفریدیم تا برای شما تذکری باشد."

وی در ادامه و در راستای برجسته ساختن نشانه های جدی مهمترین نظریه ها و تئوری های فیزیک مدرن در قرآن، به ترکیب الکترون و پوزیترون که هر دو از ذرات بنیادی هستند، پرداخته و افزود: وقتی یک الکترون و یک پوزیترون با یکدیگر برخورد می کنند یک فوتون که از جنس نور است تولید می شود. این یعنی که پوزیترون درست تمامی خواص ضد الکترون را داراست. اگر هر چیز در دنیا ضدی داشته باشد. پس حتما الکترون یا هر ذره کوچک دیگری هم باید ضد داشته باشد. عبدالسلام با ایمان به این قضیه وجود ضد ماده را اثبات کرد. بعد از مشخص شدن بحث ضد ماده می توان در تئوری "بیگ بنگ" یا همان نظریه مهبانگ نیاز به وجود خالقی هوشمند در ابتدای انفجار بزرگ را اثبات کرد. اما تا قبل از کشف ضد ماده، خلقت از نوعی عدم و بر حسب اتفاق و احتمال آغاز می شده است. این مطلب یعنی هماهنگی معرفت شناسی توحیدی با علم مدرن.به اعتقاد این اندیشمند اندونزیایی، همچنین توسط تئوری فیزیک مدرن می توان نیاز به حضور خداوند در لحظه لحظه حیات طبیعی را به اثبات رساند. فیزیک کلاسیک یا فیزیک نیوتونی بنا به سه مفهوم  ماده، فضا و زمان پایه گذاری شده است. در فیزیک کلاسیک قطعیت وجود دارد. به عنوان مثال وقتی سکه ای بالا انداخته می شود نیازی به گفتن انشاالله نیست! سکه حتما پائین می آید. و این منطق ختم به این مفهوم می شود که خداوند باید بازنشسته باشد و بعد از خلق دنیا نقشی در روند آن نداشته باشد.

اما فیزیک کوانتوم به کلی این پدیده را نقض می کند. وجود عدم قطعیت در دنیای کوانتومی می تواند دلیل بسیار خوبی برای اثبات خدا باشد. اگر اتم هیدروژن به طور کوانتومی بررسی شود می توان اثبات کرد که به جای اینکه نظریه کلاسیک که از گردش الکترون به دور هسته حکایت داشت برقرار باشد، یک ابر الکترونی وجود دارد و اکترون تنها با یک احتمال مشخص در فاصله ای از هسته قرار دارد. هر فاصله معین یک سطح انرژی را تشکیل می دهد. علاوه بر این احتمال حضور الکترون بر روی خط های جداکننده سطح های انرژی صفر است. و این یعنی الکترون در حین بالا رفتن سطح انرژی اش می تواند حضور داشته باشد، ناگهان احتمال حضورش صفر  شود و بعد از آن دوباره با احتمال مشخصی ظهور پیدا کند. وجود این عدم قطعیت و رخ دادن خلقت در هر لحظه در آیه 34 سوره یونس و چند آیه دیگر آمده است: "قُلْ هَلْ مِنْ شُرَکائِکُمْ مَنْ يَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ يُعيدُهُ قُلِ اللَّهُ يَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ يُعيدُهُ فَأَنَّى تُؤْفَکُونَ. " به گفته دکتر پوروانتو استفاده فعل "یبدوا" با صیغه مضارع نشان دهنده بازنشسته نبودن خداوند و حضور او در لحظه لحظه خلقت دارد.اثبات "کروی بودن زمین" با توجه به آیات قرآنی از جمله مهمترین محورهای اصلی مورد بحث وی در این سخنرانی بود. به اعتقاد وی، آیه 17 سوره الرحمن آشکارا کروی بودن زمین را اثبات می کند چرا که در آن خداوند از دو مشرق و دو مغرب سخن به میان آورده است: "رب المشرقین و رب المغربین" "پروردگار دو مشرق و دو مغرب". چرا خداوند از دو مشرق و دو مغرب نام می برد؟ اگر زمین تخت بود خورشید باید از سمت شرق طلوع و در غرب غروب می کرد. در این صورت زمین ثابت و این خورشید بود که در بالای سر زمین حرکت می کرد. یک شرق وجود داشت و یک غرب. تنها سیستم هندسی ممکن که در آن دو مشرق و دو مغرب وجود داشته باشد "کره" است. با در نظر گرفتن کروی بودن زمین است که اگر تصور کنیم دو نفر درست در دو نقطه روبه رویی هم بر کرده زمین ایستاده اند شرقِ فرد اول، غرب فرد دوم را نشان می دهد و بلعکس شرقِ نفر دوم، غرب نفر اول را.

لازم به ذکر است که قبل از شروع این برنامه، پروفسور حسن احمد ابراهیم، از موسسه بین المللی تفکر و تمدن اسلامی در سخنان کوتاهی به تبیین علم و نسبت آن با دین پرداخت. پروفسور ابراهیم در سخنانش گفت که خود قرآن الهام بخش برای جستجو در پدیده های طبیعی است. او در ادامه تاکید کرد: مسلمانان باید دو کتاب را بخوانند. اول کتاب وحی و کتاب بسته شده که همان قرآن است و دوم کتاب باز یا کتاب المفتوح که همان جهان و عالم طبیعت و مخلوق پروردگار است. این دو کتاب باید به نوعی یکسان سازی و اتحاد برسند و در این راه محققان و دانشمندان مسلمان زیادی فعالیت کرده اند. از جمله طرح اسلامی سازی دانش که به نقد روش شناسی علم غربی و وضعیت پست مدرن می پرداخت.

پروفسور آگوس پوروانتو، سخنران اصلی این کنفرانس، متولد سال 1964 در کشور اندونزی است. او لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته فیزیک گرفته است. او همچنین در سال 2002 موفق به اخذ درجه دکتری از دانشگاه هیروشیمیای ژاپن و در حوزه فیزیک نظری و فلسفه طبیعی شد. زمینه کاری او نوترینو ها، ابعاد اضافه و تولد جهان نامتقارن و همچنین باریون زایی است. این محقق برجسته تا کنون مقاله های زیادی را در مجلات معتبری از جمله Physical Review ، Theoretical Physics و Nuclear Physics به چاپ رسانده است. او اکنون استاد دانشگاه FMIPA و موسسه صنعتی سپولا نوپمبر (ITS) در سوربایا و عضو جامعه فیزیک ژاپن و سازمان فیزیک اندونزی است.

دکتر پوروانتو آخرین نظریات خود در مورد جایگاه فیزیک در  کلام الهی را در کتابی با عنوان "آیات کیهانی فراموش شده در قرآن" (The forgotten Cosmic Verses in Quran) به چاپ رسانده است. در مقدمه این کتاب رسیدن به معرفت شناسی توحیدی از طریق علم و نیز کشف قانون های طبیعی در میان آیات قرآن، هدف اصلی از نوشتن این کتاب اعلام شده است.

 

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4212 | بازدید امروز : 15 | کل بازدید : 1250854 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.0469