شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
تقویم
اخبار
خانم تان سری نفیسه عمر- سخنگو حزب آمنو

سخنگوی شاخه زنان آمنو (حزب حاکم مالزی)  گفت از حضور در بین زنان ایرانی و شنیدن وضعیت و جایگاه آنها در بین خانواده های ایرانی شگفت زده شده است.

 

خانم تان سری نفیسه آدیب، که سابقه نمایندگی در پارلمان مالزی را نیز در کارنامه خود دارد، از جمله میهمانان ویژه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه (س) و بزرگداشت زن ایرانی در مالزی بود که روز شنبه 23 اردیبهشت برابر با 12 ماه مه در مرکز همایش های گردشگری کوالالامپور برگزار شد. وی که در تمام طول برنامه ابراز خوشحالی خود را دریغ نمی کرد، همچنین از خانم الهه حشمتی، بانوی خیر ایرانی مقیم مالزی، به عنوان یک بانوی نمونه و مایه افتخار مالزی یاد کرد.

در حاشیه این مراسم گفتگویی کوتاه با وی در مورد "جایگاه زن در مالزی" انجام شد که در ادامه به آن پرداخته می شود.

1) نظرتان درباره مراسم روز زن ایرانی چیست؟

** روز زن روز بزرگی است و در تمام جهان جشن گرفته می شود. من شنیده ام که ایرانی ها روز زن را در روز تولد دختر پیامبر (ص) جشن می گیرند. من خوشحالم که می توانم از نزدیک با فرهنگ ایرانی ها بیشتر آشنا شوم. برای من شور و شوق جوانان ایرانی برای برگزاری مناسب این جشن جالب است. آنها واقعا خوشحال هستند و تمام تلاششان را برای مهمان نوازی از ما به کار گرفته اند. به اینگونه فعالیت ها ارج می نهم و معتقدم بیشتر باعث فهم متقابل ما از یکدیگر خواهد شد.

2) چه شد که به این مراسم دعوت شدید؟

** به نظرتان حضورتان چقدر می تواند موثر باشد؟حقیقت اش را که بخواهید نمی دانم چه شد که از اینجا سر درآوردم! اما بسیار خوشحالم که بین ایرانی ها و دوستانم هستم. می توانم زندگی روزمره ایرانی ها را از نزدیک ببینم. من کمی با فرهنگ ایرانی آشنا هستم و دوست دارم با غذا و موسیقی ایران بیشتر آشنا بشوم. دوست دارم از زنان ایرانی بیشتر بدانم و با پیشرفت هایشان آشنا شوم. می دانید که ما در مالزی در زمینه حمایت همه جانبه از زنان بسیار فعال هستیم. ما دستاورد های قابل توجهی داشتیم و من دوست دارم این دستاورد ها را در ایران نیز ببینم. دوستان ما در سفارت ایران در کوالالامپور و نیز خانم الهه حشمتی از من برای شرکت در این برنامه دعوت کرد و من هم پذیرفتم. حالا خوشحالم که به این مراسم دعوت شدم و این دعوت را با افتخار پذیرفتم.

3) ممکن است نظرتان را درباره روز مادر بپرسم.

**ایران و مالزی هردو کشورهای مسلمانی هستند، کمی از جایگاه زن در دین اسلام بگوئید.مادران زیباترین موجودات روی زمین هستند. در دین ما مقام مادر ارزش بسیار زیادی دارد و به همین دلیل است که در هر دو کشور روز مادر اهمیت ویژه ای دارد. هرچند که در تاریخ های متفاوتی برگزار شود. بگذارید داستانی را برای شما بگویم. در کودکی به کلاس قرآن می رفتم. یادم هست که معلمم برایم از داستان صحبت مردی با پیامبر صحبت کرد. روزی مردی از پیامبر اسلام پرسید که در سوال و جواب روز قیامت اگر پرسیدند که به پدر خود باید بیشتری احترام بگذاری یا مادر چه بگویم: حضرت پاسخ دادند :مادر. مرد عصبانی شد و دوباره پرسید آیا فقط مادر؟ و پیامبر دوباره گفتند مادر. تا اینکه بعد از چهار بار سوال کردن بالاخره پیامبر (ص) گفتند که بعد از این سه بار می توانی بگویی که به پدر نیز باید احترام گذاشت. این داستان کاملا گویای این امر است که چقدر نقش مادر در اسلام و در جامعه مهم است و چقدر همه ما باید سپاسگزار مادرانمان باشیم.

4) از دوستی و احترامی که به خانم الهه حشمتی می گذارید تعریف کردید. ممکن است کمی درباره ایشان صحبت کنید؟

** الهه حشمتی شایسته تقدیر است. من همسر فداکارش را هم می شناختم. او همیشه حامی الهه بود. الهه افتخار ماست. او دوست مهربان و خستگی ناپذیر من است. من شاهد بودم که او چه زحماتی را برای بچه ها متحمل شده است. او همیشه در کارهای خیر داوطلب بوده. من و مردم من مدیون زحمات الهه هستیم. او الگوی یک زن کامل است. من به کسانی مثل الهه و زنان موفق ایرانی دیگر تبریک می گویم. ما به داشتن شهروندی چون الهه افتخار می کنیم. من عاشق لبخندی هستم که همیشه بر لبان الهه است. او سرشار از انرژی و روحیه هست. خداوند انشاالله او را رستگار خواهد کرد.

5) ممکن است کمی درباره وضعیت زنان در جامعه امروز مالزی توضیح بدهید؟

** حتما. ما در سی ساله اخیر پیشرفت بسیاری در زمینه زنان داشته ایم. پیشرفت ما توجه تمام کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را جلب کرده است. از 28 میلیون جمعیت کشور من نیمی از آنها زن هستند. این یعنی 14 میلیون. زنان ما 46 درصد از نیروی کار کشور را تشکیل می دهند. البته بعضی از آنها به طور داوطلبانه ترجیح می دهند که در منزل بمانند و از بچه ها مراقبت کنند که این هم شایسته تقدیر است. ما معتقدیم که زنان باید آگاهی داشته باشند و از تمام اتفاقات جامعه با خبر باشند. زنان باید آزاد باشند و آزادانه تحصیل کنند. خوشبختانه ما مفتخریم که بگوئیم ما امروز در مالزی به این مهم دست یافته ایم. زنان ما آزدی انتخاب دارند و این آزادی را با تلاش همه جانبه و حتی کمک مردان بدست آورده اند. من یادم هست که 17 سال پیش زمانی که پدرم می خواست من را برای تحصیل به استرالیا بفرستد، مادربزرگم صدایش کرد و گفت: "چرا می خواهی یک دختر جوان را برای تحصیل به خارج بفرستی؟ او زمانی زن کسی می شود و خوب نیست که مرد زن دنیا دیده داشته باشد." این داستان تنها 17 سال پیش اتفاق افتاده اما امروزه زنان ما آزادی تحصیل و انواع آزادی های اجتماعی را دارا هستند. زن آگاه خانواده آگاه و در نتیجه جامعه آگاه را در بر خواهد داشت. من دوازده سال در پارلمان بودم و می دانم که چه تلاش هایی در راستای بازپس گیری حقوق زنان انجام شده است. از جمله طرحی مجرم شناخته شدن عاملان خشونت علیه زنان و کودکان که 10 سال برای تصویب آن زمان و هزینه انسانی صرف شد. متاسفانه خشونت در میان خانواده در کشور ما و بسیاری کشورهای جهان رایج است. ما با این خشونت مبارزه کرده ایم اما هنوز موفق به دفع کامل آن نشده ایم. البته این خشونت همیشه بر زنان اعمال نمی شود. گاهی هم مردان مورد خشونت از طرف زنان قرار می گیرند. اما ضرب و شتم زنان توسط مردان امروزه در مالزی جرم شناخته می شود. اما من خوشبخت هستم که بگویم ما سطح آگاهی را در میان مردم شهرها و استان های مختلف مالزی بالا برده ایم. همین اگاهی باعث کاهش آمار خشونت های خانواده خواهد شد.

6) ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

** خواهش می کنم. به هر اینها همه زمینه های مشترک خوبی برای همکاری است. من امیدورام که بتوانیم از پتانسیلی که وجود دارد به نحو احسن استفاده کنیم. جوان بودن، فعال بودن، باسواد بودن و ... اینها همه ظرفیت هایی که وجود دارد و ما باید به بهترین نحو از آنها استفاده کینم.

+++گفتنی است، برای اولین بار و به همت رایزنی فرهنگی ایران در مالزی، امسال مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه (س) و بزرگداشت روز زن ایرانی با حضور بانوان ایرانی و مالزیایی و نیز میهمانانی از چند کشور خارجی در مرکز همایش های کوالالامپور برگزار شد.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2995 | بازدید امروز : 102 | کل بازدید : 1240856 | بازدیدکنندگان آنلاين : 16 | زمان بازدید : 1.5469