چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
تقویم
اخبار
تأثير تفكر امام خمينی در آسيای جنوب شرقی

عنوان مقاله : تأثير تفكر امام خميني در آسياى جنوب شرقى


از : آقای فیصل تهرانی ، نویسنده مالزیایی ( ترجمه شده )

بسمه تعالی

تاثیر تفكر امام خمینی را نمی توان در آسیای جنوب شرق انکار کرد. اگر به درسی که از امام خمینی به جا گذاشته شده بنگریم سه آگاهی را که از انقلاب اسلامی سر چشمه گرفته شده را می بینیم که همه ی این ها به امام خمینی (ره) بر می گردد.

سه آگاهی عبارت اند از:

1) بیداری سیاسي : قیام علمای ایران که حکومت شاهنشاهی را سرنگون کرد که باعث بیداری اسلام در مالزی و اندونزی شد. این مسئله شوخی نیست زیرا حاج "عبد الهادی آونگ" یکی از علمای مشهور مالزی در مصاحبه ویژه با مجله "الأ مه" در جولای 1989 به مناسبت وفات امام خمینی گفت که:

"دستاورد بزرگ امام خمینی این بود که روحیه امت اسلامی را جان بخشید که باعث بیداری و مبارزه طلبی آن ها شد و ثابت می کرد که هیچ ظلمی پایدار نمی ماند. با سرنگونی رژیم شاه و پا بر جا ساختن کشور اسلامی باعث شد مسلمانان و غیر مسلمانان به آن احترام بگذارند."

"امام خمینی بدون این که خود را رهبر مردم معرفی کند به امت اسلامی روحیه می بخشید، وی امت اسلامی را دعوت می کرد که در همه جا ایستادگی کنند."

"به خاطر این که حرکتی که وی جلو برده حرکت اسلامی بود و وی به خاطر این رهبر سیاسی نشده که سوالات مذهبی آشکار کند بلکه در اسلام سیاست فقط بخشی از اسلام است برای همین ما او را به عنوان انسانی که رهبر "تجدید جنبش اسلام " از اول قرن 15 هجری است یاد می کنیم."

در اندونزی نیز همان تأثیرات اتفاق افتاد، من می خواهم چند تا از پاراگراف هایی که به وسیله ی نویسنده های اندونزی مطرح شده اشاره كنم:

در کتاب شیعه و سیاست در اندونزی که تحقیقی ( به وسیله ی عبدالرحمان زین الدین ومحمد همدان بشر نوشته شده ) در باب تأثیر توسعه شیعه در اندونزی گروه پژوهشگران چنین می گوید: چند گروه سنی اعتراف می کنند که در آموزه های شیعه به خصوص در زمینه های شخصیتی که رهبر داراست باید الگو گرفت. آن ها اعتراف کردند که ایرانیان خیلی خوش اقبال اند که رهبری مانند امام خمینی ( ره) که به ارزش های بالای معنوی را به خصوص در بر اندازی ظلم و بی عدالتی ارث برده است را دارا هستند.

امام خمینی عالم و مبارز که توانست انقلابی را در ایران برای بر اندازی شاه بر پا کند که آن ویژگی های شخصیتی شاه در عربستان سعودی و حتی اندونزی نیز آن را نداشتند.

در اندونزی موفق شدند که با مقاومت قدرت را نگه دارند، حکومت سوهارتو به مدت پنجاه سال بدون این که حتی یک عالم به طور صریح با آن مقابله کند.

2) مقابله با ابر قدرت ها : "سوبکی لطیف" شخصی فعال در جنبش های اسلام در مالزی امام خمینی را در نوشته هایش تحسین کرد اگر چه وی از نظر جسمانی ضعیف ولی قیامش هیچ وقت ضعیف نبود.

خمینی در خاطرات ( در مجله الأمه جولای 1989 ) سوبکی چنین می گوید: وقتی که وی توانست با آمریکا با شجاعت مقابله کند باعث شد دیگر کشورها از وی بترسند. فقط عراق بود که برای اینکه زیردست امریکا شود حماقت کرد ولی آن ریسکی که پذیرفته بود از کشوری بود که قصد داشت مصر را به عنوان رهبر جایگزین کند، در حالی او به کشوری که زیر احسان دنیای عرب حتی کشورهای کوچک عربی زندگی می کند تبدیل شد. موفقیت بزرگ وقتی بدست آمد که امام خمینی در نوشته ای که به گورباچف رهبر روسیه نوشته بود و او را به ترک کردن حکومت کمونیسم فراگیری تعالیم اسلامی برای ثبات دولت خود دعوت کرد.

امروز آثار آن که برای تحدید افراد مستکبر امریکا اتحادیه شوروی، جمهوری اسلامی ایران را قهرمان مبارز کردن مستضعفین جهان سوم کرد. با موضوع انرژی هسته ای ,ایران بار دیگر برای مقابله برای بدست آوردن حق کشورهایی که به عنوان جهان سوم محسوب می شوند و قدرتهای بزرگ مانع از پیشرفت آنها شده قدمی برداشت. این مسئله را کشور اندونزی نیز اعتراف کردند,اجازه گرفتم که برداشتهایی از کتاب شیعه و سیاست در اندونزی: یک تحقیق؛ من پراگرافی را برداشتم که تاثیر انقلابی که امام خمینی آن را راهنمایی کرد نشان میدهد:

 

به طور جهانی انقلاب ایران تأثيري که بر دنیای اسلام گذاشته به خصوص در زمینه ی بیدار کردن روحیه اسلامی ,دنیای اسلامی که تا به حال در اوج نبوده مانند عرب سعودی از سیستم شاهنشاهی حمایت می کردند و مردم سالار نبودند که اصلا در اوج نبودند. گروه های فعال در اندونزی بالاخره انگیزه ای پیدا کردند که کتابهایی درباره ی تاثیر انقلاب اسلامی و راه و روش زندگی امام خمینی بخوانند به همین خاطر امام خمینی الگویی قرار گرفت که مردم وی را بسیار تحسین می کردند.

3) بیداری مبارزات فلسطین : هوش امام خمینی را در موضوع مهم فلسطین نمیشود انکار کرد که باعث شد امت اسلامی در هر مذهبی به موضوعات پیش پا افتاده اهمیت ندهند و به موضوعات مهم و اصلی که درباره ی فلسطین و ستم های صهیونیست در قدس پرداختند. حرکت وحدت آمیز مسلمانان که به وسیله ی امام خمینی برای آزادی فلسطین سازمان دهی شده است آنچه امام خمینی در سخنرانیشان در روز قدس اعلام کرده بود این چنین بود:

"من همه ی امت اسلامی را دعوت می کنم که در جمعه ی آخر ماه پاک رمضان را كه به عنوان روز قدس نام گذاری شده در آن مسلمانان همه ی کشورها فریاد بزنند که همه ی ما از حقوق مسلمانان دفاع می کنیم."

 

و انقلاب امام خمینی هیچ وقت دچار تفرقه نشد و این را می توانیم از دخترشان متوجه شویم به عنوان رهبر معروف NGO اتحادیه حمایت از حقوق فلسطین دکتر زهرا مصطفوی در اندونزی 14 می 2008 ظاهر شد در یک کنفرانس بین المللی به مناسبت نقبه که می خواست درباره ی فلسطین سخنرانی کند در ویسما ماکارا دانشگاه اندونزی در دپوک دکتر زهرا مصطفوي دختر امام خميني گفت:

"اگر همه متحد شویم به قدرتی تبدیل میشوید که نمیتوان آن را شکست داد. همچنین دکتر زهرا با تمام اشتیاق می گوید: در مبارزه ی 33 روزه ی حزب الله در برابر اسرائیل نشان داد که دشمن قدرتی نیست که نتوان آن را شکست داد بلکه آنها خیلی ضعیف هستند."

"ما باید ضعفهای دشمنان را شناسایی کنیم و خود را برای مکانیزم هایی که بتوانیم با استفاده از آن بی عدالتی را شکست دهیم، تنظیم کنیم."

خیلی چیزهای زیادی می توانیم درباره ی مبارزات امام خمینی که امکان ندارد در این مدت کوتاه بیان کنم وجود دارد. این سه آگاهی را می توانیم به عنوان منبع مقاومت امت اسلامی در آسیای جنوب شرقی تلقی کرد انشاءالله

در یادبود وفات امام خمینی مناسبترین اقدام، زنده کردن افکار برای نفع امت اسلامی بدون در نظر گرفتن مذهب، ایده ی سیایت و هم چنین رنگ پوست است. سید جمال الدین افغانی عارف شیعه امت اسلامی را برای استعمارات غرب دعوت کرد. دعوت ایشان مورد استقبال شاگرد ایشان که سنی بود قرار گرفت. و امروز ما یاد از امام خمینی به عنوان برداشت از ایده ی فکری وی بلکه برای ملیون ها موفقیت برای بازگرداندن ارزش اسلام در جای خود به عنوان مرکز زندگی ما در همه ی بعد زندگی گرامی مى داريم.

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3549 | بازدید امروز : 37 | کل بازدید : 1262586 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 1.6406