شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
تقویم
اخبار
اخبار > برگزاری نشست دست اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست دست اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی

 

به گزارش روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی، نشست دست اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی که توسط رایزنی فرهنگی و  همکاری انجمن کارگردانان مالزی ( FDAM) و مرکز ملی توسعه فیلم مالزی ( FINAS) روز شنبه 27 آبانماه در سالن آمفی تئاتر مرکز ملی توسعه فیلم مالزی برنامه ریزی شده بود، با حضور رؤسای دو مرکز فوق، «مرضیه افخم» سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مالزی، «علی محمد سابقی» رایزن فرهنگی ایران در این کشور، ابوالحسن داوودی کارگردان و محمد علی حسین نژاد تهیه کننده فیلم از جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از کارگردان، تولیدکنندگان و علاقمندان سینمای مالزی از ساعت 10 صبح تا 5/30 بعد از ظهر برگزار شد.

دست اندرکاران و سینما دوستان مالزیایی در این برنامه همچنین شاهد نمایش فیلم «رخ دیوانه» به کارگردانی ابوالحسن داوودی نشسته و پس از آن جلسه پرسش و پاسخ پیرامون این فیلم و صنعت سینمای ایران برگزار شد که این بخش دو فعال سینمای ایران ضمن معرفی فراز و فرود صنعت سینمای ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی و ویژگیهای آن در خصوص روند رو به رشد سینمای ایران و کسب افتخارات جهانی توسط سینماگران کشورمان به سئوالات فعالان عرصه سینمایی مالزی هم در این ارتباط پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست، رییس انجمن کارگردانان مالزی، سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور ضمن تشریح جایگاه رفیع سینمای ایران در سطح جهانی و برشمردن جوایز بیشماری که هنرمندان و دست اندرکاران صنعت سینمای ایران از جشنواره های معتبر بین المللی از جمله دو جایزه اسکار اصغر فرهادی به دست آورده اند، ابراز امیدواری نمودند که برگزاری چنین جلساتی بین صنعتگران سینمای ایران و مالزی بتواند زمینه همکاری و تبادل تجارب و تولیدات مشترک بین دو کشور را فراهم نماید.

همچنین در این نشست آقایان داوودی و حسین نژاد به عضویت افتخاری انجمن کارگردانان مالزی در آمده و زمینه تعامل و همکاریهای بیشتر در آینده بین هنرمندان دو کشور بیش از پیش فراهم گردید.

در بخش دوم این نشست که بعد از ظهر برگزار گردید، آقایان داوودی و حسین نژاد به تفصیل پیرامون مراحل مختلف رشد و تکامل سینمای ایران پرداخته و در مقایسه بین سینمای پیش و پس از انقلاب اسلامی اظهار داشتند که سینمای ایران پس از انقلاب شاهد تحول چشمگیری در کمیت و کیفیت شده و برخلاف اغلب تولیدات کم محتوای سینمای پیش از انقلاب، هنر سینما دو سه سال پس از انقلاب صاحب سبک و زبان خاص خود شد که سینمای جهان نیز این سبک و زبان ویژه را پذیرفت و برای آن احترام خاصی قایل گردید.

هنرمندان ایرانی ضمن تشریح چگونگی تشکیل نهادهای دولتی برای حمایت و نظارت بر تولیدات سینمایی در ابتدای این تحول پس از انقلاب، اظهار داشتند که پس از مدتی بخش خصوصی و غیر دولتی به ویژه خود کارگردانان و تهیه کنندگان وارد عرصه تولیدات سینمایی شده و در کنار نهادهای دولتی که سیاستها و خط و مشی دولت و نظام را در عرصه سینما تعقیب میکردند، به توسعه سینمای ایران و تولید هنر با محتوای آن از ایده پردازی و سناریو نویسی تا تهیه کنندگی و کارگردانی تا توزیع و پخش و بازاریابی در سطح منطقه و جهان به یاری و توسعه این هنر ارزشمند و اثر گذار شتافتند.

آقایان حسین نژاد و داوودی سپس به پرسشهای گوناگون شرکت کنندگان در سمینار در خصوص سیاستها، محدودیتها، سبک و روش سینماگران، چگونگی شکل گیری سینمای ویژه ایران، نحوه همکاری و تولید مشترک سینماگران ایرانی با سایر کشورها، هدف و نحوه ساخت قیلم رخ دیوانه توسط آقای ابوالخسن داوودی و مضامین و محتوای آن و ... پاسخ لازم را ارایه نمودند.

کارگردان فیلم سینمایی «رخ دیوانه» در تشریح داستان این فیلم گفت: چند جوان هستند که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده و به دنبال یک شوخی و شرط‌بندی در مسیری پیچیده و دلهره‌آوری می‌افتند، مسیری که درک جدیدی از زندگی و اجتماع را برای هرکدامشان رقم می‌زند و هدف من در این فیلم قضاوت در باره شخصیتهای این فیلم نبوده بلکه بیشتر تلاش کردم تحولات و تأثیر توسعه فضای مجازی در زندگی جوانان در ایران و شکل دهی به زندگی فردی و اجتماعی آنان اشاره بکنم.

لازم به یاد آوری است ، مالزی که صنعت سینمای آن بیش از حد عرضه کننده محصولات هالیوودی است، با هدف حفظ و صیانت از فرهنگ بومی این کشور تلاش کرده تا روابط خود را با کشورهایی که داری پیشینه فرهنگی مشترک با مالزی و یا ارزش های نسبتا مشابه هستند، تقویت کند. در این راستا، فعالان عرصه سینمایی مالزی تاکنون دو برنامه مشترک با سینماگران اندونزیایی و هندی نیز برگزار کرده و در سومین انتخاب خود سینمای ایران را جهت معرفی به مخاطبان این کشور ایده آل دانسته اند.

تمایل مالزیایی ها برای توسعه روابط خود با سینمای ایران که در سالهای اخیر نیز در عرصه بین المللی خوش درخشیده، با فیلم سینمایی مشترک «شیراز تا یزد: یک لحظه بی پایان» به تهیه کنندگی مشترک «صبرینا فرناندز» از مالزی و محمدعلی حسین نژاد از ایران کلید خورده تا از سینما به عنوان ابزاری جهت افزایش شناخت متقابل دو ملت استفاده شود.

در پایان این نشست نماینده خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفتگویی با آقای حین نژاد تهیه کننده ایرانی پیرامون صنعت سینمای ایران و چگونگی همکاریهای ایران و مالزی در زمینه سینما و بویژه تولید مشترک جدیدی که توسط ایشان و شبکه تلویزیونی «آسترو» مراحل پایانی تولید خود را می گذراند انجام داده است که در پی می خوانید.

 اشتراک فرهنگی ویژگی خوبی برای توسعه فعالیت سینمایی در آسیا است

کوالالامپور - ایرنا - تهیه کننده آثار سینمایی ایران گفت: صنعت سینمای ایران می تواند از مزیت اشتراکات فرهنگی برای گسترش فعالیت در کشورهای آسیایی استفاده کند.

اشتراک فرهنگی ویژگی خوبی برای توسعه فعالیت سینمایی در آسیا است

"محمد علی حسین نژاد" تولید کننده محصولات سینمایی ایران در حاشیه نشست گفتمانی کارگردانان و تولید کنندگان آثار سینمایی ایران و مالزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سینمای مالزی در تولید هم سطح ایران نیست اما از نظر امکانات سینمایی از شرایط خوبی برخوردار است و اگر پیوند خوبی بین دو طرف برقرار شود دو کشور می توانند از تجارب یکدیگر در بخش های تولید، عرضه و نمایش استفاده کنند.

وی افزود: مالزی به رغم اینکه در عرضه و نمایش محصولات سینمایی از استانداردهای خوبی برخوردار است اما بیشتر ظرفیت های خود را در عرضه محصولات هالیوودی صرف می کند، در حالی که مزیت سینمای ایران عرضه تولیدات داخلی است.

حسین نژاد که به همراه ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم" رخ دیوانه " در نشست مشترک سینماگران ایران و مالزی در شهر کوالالامپور شرکت کرده بود، همچنین گفت: نشستی که امروز برگزار شد از جمله نشست های سالانه است که دو مورد پیشین آن با اندونزی و هند برگزار شده بود و اکنون سومین دور آن به ایران اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: اگر چه سینمای مالزی به اندازه سینمای ایران پیشرفته نیست اما با داشتن استعدادهای خوب و با توجه به اشتراکات فرهنگی بین دو کشور این امید وجود دارد که پیوند خوبی بین سینمای دو کشور برقرار و فعالیت هایی را با همکاری یکدیگر برای فیلم سازی، تبادل تجربیات و فیلم داشته باشیم.

حسین نژاد با یادآوری اینکه در مورد فعالیتهای مشترک سینمایی تاکنون همکاری سازمان یافته ای بین دو کشور وجود نداشته است ، افزود: در حال حاضر من و یک مالزیایی به طور مشترک تهیه کنندگی یک اثر سینمایی که فیلمبرداری آن پایان یافته است و اکنون مرحله نهایی ویرایش را می گذراند را در دست اقدام داریم . 

وی ابراز امیدواری کرد، این فیلم با نام "یک لحظه بی پایان" بتواند تماشاگران دو کشور و برخی کشورهای دیگر آسیایی را راضی کند.

به گفته وی، فیلم ماجرای یک زوج جوان مالزیایی ایرانی است که در مالزی ازدواج و برای تعطیلات ماه عسل به ایران می روند و در سیاحتی که در شیراز ، یزد و در مسیر این دو شهر از جمله شهرهای تفت و ابرکوه دارند یک سیاحت درونی هم بین این زوج اتفاق می افتد که به شناخت کاملتری از خود دست می یابند.

این تهیه کننده آثار سینمایی تصریح کرد: موضوع این فیلم جهان شمول است. برخلاف آنچه که عمده زوجها چه در ایران و چه در مالزی در هنگام آشنایی فکر می کنند که علاقه مندی و عشق تنها لازمه زندگی است، اما بعد می فهمند که در یک زندگی واقعی چیزهای دیگری هم از جمله درک و تحمل همدیگر برای یک زندگی با دوام نیاز است تا بقای زندگی خود را محکم کنند.

وی با بیان اینکه طلاق ها در هر دو کشور زیاد است، تاکید کرد که این موضوع هم در ایران و هم در مالزی به عنوان یک مساله اجتماعی مطرح است، از اینرو، در یک قصه «شخصیت محور» سعی شده زوج های جوان را با ملزومات یک زندگی موفق آشنا ساخت.

"حسین نژاد" همچنین با اشاره به هزینه یک میلیارد و 500 میلیون تومانی این فیلم که نصف آن بر عهده طرف ایرانی و نصف دیگر بر عهده مالزی بوده است، اظهار امیدواری کرد که این فیلم در ژانویه آتی به تولید نهایی برسد و در مالزی معرفی شود.

وی با بیان اینکه این فیلم دو شخصیت اصلی دارد که شخصیت اول مرد آن از ایران و شخصیت اول زن آن هنرپیشه مالزیایی است و بقیه بازیگران عمدتا ایرانی هستند، تصریح کرد نمایش این فیلم در ایران همزمان با جشنواره بین المللی فیلم فجر در اردیبهشت سال آینده انجام می شود.

این تولیدکننده ایران در پایان با معرفی سینما به عنوان یک صنعت چرخه ای متشکل از ایده و فیلمنامه، تولید و بازار درستی که آثار سینمایی در آن نمایش داده شود، تاکید کرد: تعداد مناسب و کافی سینما و بازارهای مکملی که اکنون در دنیای امروز بسیار گسترش یافته اند، می تواند به توسعه این صنعت کمک کنند، از اینرو ما باید در ایران تلاش کنیم این قبیل بازار های منطقه ای و بین المللی را نیز شناسایی و از ظرفیت آنها استفاده کنیم تا سینما بتواند علاوه بر تولیدات خوب بازارهای گسترده تری هم داشته باشد.

امروز در حاشیه نشست گفتمان کارگردانان و تولید کنندگان آثار سینمایی ایران و مالزی در کوالالامپور همچنین فیلم رخ دیوانه به کارگردانی "ابوالحسن داوودی"برای سینمادوستان در این کشور جنوب شرق آسیا به نمایش گذاشته شد .

این نشست یک روزه با همکاری انجمن کارگردانان فیلم مالزی (FDMA)، مرکز ملی توسعه فیلم مالزی (فیناس) و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد.

نشست تولیدکنندگان آثار سینمایی ایران و مالزی برگزار شد

کوالالامپور - ایرنا - نشست گفتمانی کارگردانان و تولیدکنندگان آثار سینمایی ایران و مالزی امروز با حضور فعالانی از سینمای دو کشور در محل مرکز ملی توسعه فیلم مالزی (فیناس) در کوالالامپور، برگزار و فیلم "رخ دیوانه" اثر "عبدالحسن داوودی"برای سینما دوستان ایرانی نیز به نمایش در آمد.

نشست تولیدکنندگان آثار سینمایی ایران و مالزی برگزار شد

به گزارش روز شنبه ایرنا، در این نشست فرهنگی با حضور "مرضیه افخم" سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و "علی محمد سابقی" رایزن فرهنگی ایران در این کشور ، تعدادی از کارگردان، تولیدکننده و علاقمندان سینمای مالزی نیز حضور داشتند.

"محمد علی حسین نژاد" تولید کننده و "ابوالحسن داوودی" کارگردان ایرانی نیز با حضور خود در این همایش یک روزه فرهنگیبا اهالی سینمای مالزی و علاقه مندان این صنعت گفت و گو کردند.

سینمادوستان مالزیایی در این برنامه همچنین شاهد فیلم "رخ دیوانه" به کارگردانی "عبدالحسین داوودی" بودند و پس از آن نیز جلسه پرشس و پاسخ پیرامون این فیلم و سینمای ایران برگزار شد که این دو فعال سینمای ایران در آن ضمن معرفی سینمایی ایران و ویژگیهای آن به سئوالات فعالان عرصه سینمایی مالزی در ارتباط با روند رو به رشد سینمای ایران پاسخ دادند.

فیلم سینمایی "رخ دیوانه" داستان چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده و به دنبال یک شوخی و شرط‌بندی در مسیری پیچیده و دلهره‌آور می‌افتند، مسیری که درک جدیدی از زندگی و اجتماع را برای هرکدامشان رقم می‌زند.

مالزی که صنعت سینمای آن بیش از حد عرضه کننده محصولات هالیوودی است، با هدف حفظ و صیانت از فرهنگ بومی این کشور تلاش کرده تا روابط خود را با کشورهایی که داری پیشینه فرهنگی مشترک با مالزی و یا ارزش های نسبتا مشابه هستند، تقویت کند.

در این راستا، فعالان سینمایی مالزی تاکنون دو برنامه مشترک با سینماگران اندونزیایی و هندی نیز برگزار کرده و در سومین انتخاب خود سینمای ایران را جهت معرفی به مخاطبان این کشور ایده آل دانسته اند.

تمایل مالزیایی ها برای توسعه روابط خود با سینمای ایران که در سالهای اخیر نیز در عرصه بین المللی خوش درخشیده، با فیلم سینمایی مشترک "شیراز تا یزد: یک لحظه بی پایان" به تهیه کنندگی مشترک "صبرینا فرناندز" از مالزی و "محمدعلی حسین نژاد" از ایران کلید خورده تا از سینما به عنوان ابزاری جهت افزایش شناخت متقابل دو ملت استفاده شود.

 

 

 


١٤:١١ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩١٩٦٢    /    تعداد نمایش : ١٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 724400 | بازدید امروز : 79 | کل بازدید : 1240833 | بازدیدکنندگان آنلاين : 15 | زمان بازدید : 1.8281