شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
تقویم
اخبار
اخبار > بازدید از بزرگترین چاپخانه قرآن شرق آسیا و دیدار با داتوک عبداللطیف مرد انگیزه و عمل عرصه قرآنی مالزی


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

بازدید از بزرگترین چاپخانه قرآن شرق آسیا و دیدار با داتوک عبداللطیف مرد انگیزه و عمل عرصه قرآنی مالزی

 

 

جناب آقای دکتر خامه یار معاون محترم بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در مهرماه سالجاری برای شرکت در کنفرانس بین المللی دفاع از مسجد الاقصی و فلسطین به مالزی سفر نموده بود، با برنامه ریزی رایزنی فرهنگی از بزرگترین مرکز انتشار قرآن در شرق آسیا باز دید و با آقای عبداللطیف میرآسا رییس بنیاد قرآنی یایاسان رستو که ریاست این چاپخانه را نیز عهده دار است ملاقات و کفتگو نمود. مشروح گفتگوها و اطلاعات در خصوص شخص آقای عبداللطیف و فعالیتهای قرآنی وی در پی می آید.

 

 بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو )، یک بنیاد غیردولتی و فعال در حوزه هنرهای اسلامی، پژوهش، طراحی، کتابت و چاپ قرآن کریم و دارای کالج های آموزشی در حوزه هنرهای اسلامی همچون تذهیب، خوشنویسی و ... می باشد.

این مركز قرآني با تلاش های شخصی داتوک عبدالطیف میراسا که از تاثیر گزاران اقتصادی  و فعالین  عرصه فرهنگی و سیاسی مالزی است تأسیس شده و نزدیک به بیست سال  پیش فعالیت خود را آغاز نموده و هم اکنون با دارا بودن موزه و نمایشگاه قرآن کریم نسبت به انتشار قرآن کریم به زبان های گوناگون مطابق با فرهنگ کشورهای منطقه شرق آسیا اقدام می نماید.

مجتمع باغ هنرهای اسلامی در شهر شاه عالم مالزی که زیر نظر یایاسان رستو مالزی و  با محوریت قرآن کریم و هنرهای مرتبط با آن فعالیت میکند، مرکزی برای تربیت خوشنویسان و مذهبان قرآن کریم و طراحی و کتابت و تذهیب  توسط هنرمندان تربیت شده این مرکز .

از نکات قابل توجه در این مرکز وجود تیم تحقیقاتی کتابت و تذهیب  قرآن برای فرهنگ ها و اقوام مختلف می باشد. این تیم تحقیقاتی با بررسی فرهنگ اقوام جامعه هدف نشر خود، با بررسی رنگها،  نمادها و طبیعت زندگی آنها نسبت به طراحی نقوش و استفاده از رنگها در طراحی و کتابت قرآن کریم برای نزدیکی هر چه بیشتر با مخاطبان خود اقدام مینماید به گونه ای که تجربه و تخصص  این مرکز به ساير كشورها كمك می‌‌كند تا هويت خود را با فرهنگ قرآنی شكوفا كنند.

در این مرکز برای کتابت و طراحی قرآن کریم  به کارهای جمعی اهمیت به سزایی داده می شود بر اساس اندیشه مدیران این مرکز این مرکز همانند يك كارخانه است كه هركس وظيفه‌‌ای دارد، يك نفر می‌‌نويسد، يك نفر طراحی می‌‌كند، يك نفر مسئول رنگ است، يك نفر چك نهایی می‌‌كند تا سرانجام قرآن آماده چاپ شود .  پس از کتابت و طراحی و تذهیب و چاپ یک نسخه از قرآن کریم هیچ کس نمیتواند مدعی کتابت قرآن به صورت فردی باشد و آنچه که به دست آمده نتیجه تلاش یک تیم و برنامه ریزی مناسب مدیریت آن بوده است .

داتوک عبدالطیف میراسا  مدیر بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو ) است که بر اساس علاقه شخصی خود در کنار سایر فعالیت های اقتصادی خود همچون کارخانه تولید کامپیوتر های دستی ، واردات و صادرات گوشت از مغولستان  ، نمایندگی ماشین های لیموزین در مالزی و مالکیت یک  فرودگاه  شخصی در سلانگور مالزی، و فعالیت در عرصه هتل داری حلال، عرصه فعالیت های قرآنی را به عنوان عشق و علاقه شخصی خود به صورت تمام وقت انتخاب نموده است.

وی که مسئول فرهنگی سازمان مردم نهاد حمایت از فلسطین در مالزی نیز میباشد و در اوج حملات به غزه به همراه تیمی از همراهان خود برای کمک به غزه سفر نموده بود، در خصوص فعالیت در حوزه هنرهای قرآنی معتقد است  که عرصه فعالیت های قرآنی عرصه  معنویت و آرامش روحی برای من است  و من تلاش دارم که با تربیت هنرمندان قرآنی در آینده موزه برای مالزی در این عرصه تشکیل دهم.

داتوک عبدالطیف میراسا این نگاه قرآنی خود را در سایر حوزه های فعالیت خود همچون عرصه گردشگری توسعه داده و در ساخت و طراحی یکی از بزرگترین هتل های پنج ستاره مالزی در شهر ملاکا  به نام هتل مظفر با استفاده از هنر هنرمندان قرآنی  موسسه یایاسان رستو نسبت به ساخت تنها هتل حلال و اسلامی مالزی اقدام نموده که این هتل در سپتامبر 2017  افتتاح گردید .

 از سوی دیگر وی با ساخت یک مسجد با استفاده از طراحی های هنرمندان قرآنی مالزی در مرکز کتابت و نشر یایاسان رستو و استفاده از هزار صلوات در تزیین داخل و خارج این مسجد، تحول شگفت انگیزی در ساخت مسجد در جزیره پانکور ایجاد کرده که باعث در خواست ساخت مساجد دیگر در نقاط دیگر مالزی با طراحی هنرمندان این مرکز گردیده است.

داتوک عبدالطیف میراسا از سال 1394 با حمایت دولت  مالزی نسبت به ساخت بزرگترین مرکز چاپ و تولید قرآن کریم در جهان پس از مجموعه مدینه در مساحتی بیش از شش هکتار در شهر پوتراجایا پایتخت سیاسی مالزی همت گمارد. سفر به کشورهای مختلف برای تهیه دستگاههای مجهز نشر و چاپ قرآن کریم با آخرین تجهیزات فنی، ارتباط با فعالان قرآنی در این حوزه در کشورهای مختلف همچون ایران  از فعالیت های پر تلاش این مرد عرصه عمل در حوزه قرآن کریم بوده است .

وی با نظارت بر ساخت این مجموعه و تهیه دستگاههای چاپ در این سالها برای رسیدن به بزرگترین هدف خود تلاشهای بسیار نمود و در نهایت  در 20 خرداد 96 با حضور معاون نخست وزیر مالزی احمد زاهد حمیدی، فاز اول این مجموع بزرگ افتتاح شد .

در مراسم افتتاح مرکز نشر قرآن کریم مالزی احمد زاهد حمیدی معاون نخست وزیر مالزی هدف از ساخت این مرکز تولید و چاپ قرآن در مالزی را رقابت با کشورهایی که در این زمینه فعال می باشند دانست و گفت که این بخشی از تلاش این کشور برای برجسته کردن مالزی به عنوان یک کشور با شیوه اعتدالی و ایفای نقشش در حرکت به سمت توسعه اسلام است.

هزینه ساخت این مرکز ۶۰ میلیون رینگیت (بیش از ۱۴ میلیون دلار) برآورد شده بود که شامل ساخت بنا، تجهیزات صفحه بندی و چاپ می گردد.

آمار در خصوص تعداد قرآن هایی که انتظار می رود سالیانه در این مرکز چاپ شود متناقض است. سال ۱۳۹۳ در زمان تصویب بودجه اعلام شد قرار است سالیانه یک میلیون نسخه قرآن کریم در این مرکز چاپ و در جهان توزیع شود، اما آماری که نخست وزیر مالزی سال ۱۳۹۴ ارائه کرد حکایت از چاپ سه میلیون جلد قرآن در سال داشت و اما در مراسم افتتاحیه مجددا معاون نخست وزیر و وزیر کشور مالزی عدد یک میلیون نسخه را طرح کرده و بیان داشتند که در این مرکز  ۷۰ درصد نیاز داخلی و ۳۰ درصد نیاز قرآن کریم مسلمانان خارجی در منطقه را تامین خواهد نمود  .

این مجموعه شامل مرکز نمایشگاه قرآن، فضاهای آموزش مهارت های قرآنی، کافه تریا، مرکز چاپ و اداره، و مدیریت است.

دکتر عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتیاطات کشور با همراهی  علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی در دیدار ی که به دعوت داتوک عبدالطیف میراسا از این مرکز داشتند، با فعالیت ها و تلاشهای این مرد پرتلاش عرصه قرآنی آشنا شدند .

وی با سنی بیش از 65 سال  با اشتیاق زاید الوصف و علاقه بسیار به تشریح  فعالیت و پیشرفت روند کار این مرکز برای مهمانان خود پرداخت .

وی در توضیحات خود افزود که دستگاههای این مرکز قادر است در هر ساعت بیش از 1500 جلد قرآن را منتشر نماید. کتابت و طراحی و ویرایش قرآن در مرکز یایاسان رستو در شاه عالم انجام می پذیرد و چاپ و نشر قرآن در این مرکز نشر در شهر پوتراجایا ادامه خواهد یافت .

وی با بیان اینکه هنوز کار ساخت این مرکز به پایان نیافته با شوق بسیار زیاد بیان نمود نمی توان منتظر تکمیل بنا بود و ما نشر را در کنار ساخت همزمان ادامه میدهیم.

وی در پایان دیدار خود با مهمانان اظهار امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران و خیرین ایرانی نیز برای بهره برداری از منافع معنوی این کار بزرگ بتوانند با مشارکت در تهیه بخشی از دستگاههای نشر این مرکز در توسعه این کار بزرگ معنوی همیاری نمایند.

در زمانی که موج افراط گرایی دینی و تفرقه و تنفر در میان کشورهای اسلامی موج میزندپ ، عشق،  تلاش ، جدیت افرادی چون داتوک عبدالطیف میراسا در عرصه قرآنی و فعالیت های انسانی که فصل مشترک مسلمین جهان است و زمینه همبستگی و نزدیکی همکیشان مسلمان را ایجاد می کند، می تواند بارقه ای از امید را در همه ایجاد نماید که با وجود همچنین افرادی پیام معنویت و صلح جهان اسلام  به گوش جهانیان خواهد رسید .

در پایان بازدید، جناب آقای خامه یار ضمن تقدیر و تشکر فراوان از آقای عبداللطیف و آرزوی تحقق اهداف والای ایشان در گسترش فرهنگ قرآنی، از وی برای سفر به ایران و آشنایی با فعالیتهای قرآنی جمهوری اسلامی ایران و همچنین سرمایه گذاری در بخش گردشگری حلال و همکاری در زمینه های مختلف قرآنی و اسلامی بین دو کشور دعوت به عمل آورد که ایشان این دعوت را پذیرفت و گفت در آینده نزدیک به ایران سفر خواهد نمود.

 

 


٠٧:٣٥ - دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٨٢٣٢    /    تعداد نمایش : ١٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 724401 | بازدید امروز : 92 | کل بازدید : 1240846 | بازدیدکنندگان آنلاين : 14 | زمان بازدید : 1.7344