شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
حضرت امام علي (ع ) : طُوبَي لِمَنْ أنْفَقَ الفَضْلَ مِنْ مالِهِ وأمْسَكَ الفَضْلَ مِنْ كَلامِهِ خوشا به حال كسي كه زيادي مالش را انفاق كند و زيادي گفتارش را نگه دارد. (از زياده‌گويي بپرهيزد)

منو اصلی
ساعت
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
تقویم
اخبار
اخبار > جلسه هم اندیشی محققان موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران انجام شد

جلسه هم اندیشی محققان موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی

 

 

دکتر عباس خامه یار معاون  بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی ایران که جهت شرکت در کنفرانس علمای اسلامی آسیا با موضوع آزادی فلسطین به مالزی سفر کرده بود، به  همراه علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی از موسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی پیشرفت مالزی دیدار و در جلسه هم اندیشی با محققان و اندیشمندان این مرکز شرکت نمود .

در ابتدای این نشست پرفسور هاشم کمالی مدیر این موسسه، ضمن تشکر از حضور هیات ایرانی  و خوش آمدگویی، به ذکر مختصری از فعالیت های موسسه  پرداخت. سپس معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی طی سخنانی  به بررسی شرایط کنونی جهان اسلام  ومنطقه خاورمیانه  وبه بررسی  نقش اسراییل در توسعه نفرت پراکنی ها و اختلافات در جهان اسلام پرداخت.

وی ضمن بررسی شرایط منطقه خاورمیانه و با اشاره به موافقتنامه 1916سایکس پیکو گفت: در 100سال گذشته انگلستان و فرانسه سهم بیشتری از این توافق کسب کردند، اما با ورود به سده دوم این توافق، آمریکا که در آن زمان سهمی دریافت نکرده بود، به دنبال افزایش سهم خود از اشغال فلسطین و خاورمیانه است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی امسال را که مصادف با یکصدمین سال توافقنامه سایکس پیکو است، برای خود ارزشمند می داند، زیرا بر اساس همین توافق، زمینه اشغال فلسطین از 70 سال پیش و اشغال قدس از 50 سال پیش تاکنون فراهم شده است.

وی با بیان اینکه مهمترین هدف اشغالگران نابودی ریشه های فرهنگی مسلمانان است گفت: به طور مثال پس از سقوط بغداد همه وزارتخانه ها و سازمانهای اقتصادی مورد حفاظت قرار می گیرند و آسیبی به آنها نمی رسد ولی در چند ساعت موزه های آثار تمدنی چند هزار ساله عراق و بین النهرین غارت می شوند.

عباس خامه یار با این عنوان که آثار تاریخی هدف اولیه این درگیری ها و حملات در کشورهای منطقه بوده است، تصریح کرد که در چند سال گذشته 60 درصد آثار فرهنگی ملل مسلمان در منطقه خاورمیانه از بین رفته است، و این بیانگر توطئه غرب برای نابودی هویت اسلامی کشورهای منطقه است. وی تمرکز به از بین بردن آثار فرهنگی را نشانه حمله هویتی به منطقه دانست که نیاز است بر این جنبه مهم توجه بیشتری شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد رژیم صهیونیستی هر قدرت و قوه ای را که تهدیدی برای خود بداند با آن مقابله کرده و تلاش می کند آن را از بین ببرد. ویرانی و انهدام ارتش عراق، سوریه و دخالت آمریکایی ها در کودتای ترکیه، و اخیرا اجرای رفراندوم استقلال در کردستان عراق، دقیقا بر همین مبنا بود، تا صهیونیست ها به حیات خود ادامه دهند و شعار از نیل تا فرات تداوم یافته و محقق شود.

خامه یار تصریح کرد در مجموع، شرایط فعلی نشان دهنده تمایل جدی برای اجرایی شدن سایکس پیکو شماره دو در آغاز سده دوم این توافقنامه و کسب سهم بیشتر توسط آمریکا با حفظ نتایج سایکس پیکو اول است.

وی در ادامه این جلسه در پرسش و پاسخ با محققین این مرکز در خصوص مواضع جمهوری اسلامی و رهبران ان بیان داشت : مفاهیم ایدئولوژیک و عقیدتی ارائه شده توسط امام خمینی(ره) در طول پنجاه سال مبارزه خود با استکبار در همین راستا بوده، بگونه‌ای که ایشان اسرائیل را یک غده سرطانی در کالبد امت اسلامی قلمداد نمودند.

معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درخصوص وحدت امت اسلامی در مقابل اسراییل  بیان داشت  رهبران جهان اسلام باید در تلاش برای نزدیکی هرچه بیشتر مواضع خود در یک هدف مشترک قرار گیرند  تا در باور و فهم خود به تعریف صحیحی از وجود اسرائیل و اندیشه‌ای دست یابند که به یک گفتگوی اسلامی کلی با هدف نزدیک نمودن افکار و آراء بدور از هرگونه دشمنی و کینه منجر شده و بتواند بحران‌های موجود در کشورهای منطقه را کنترل نماید.

به گفته وی، گفتگوی استراتژیک ما را به سوی کشف حقیقتی رهنمون می‌نماید که از خلال آن درک خواهیم نمود اسرائیل عامل اصلی تمامی بحران‌هایی است که در منطقه وجود دارد.

وی با اشاره به حمایت برخی کشورهای عربی از نظام فرو ریخته صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران تاکید کرد اگر چه برخی از مسئولین عرب دارای مواضع دشمنانه با ایران هستند، اما ایران هیچ دولت عربی یا اسلامی را دشمن خود نمی‌داند.

خامه یار با این عنوان که اسرائیل همچنان دشمن نخست اسلام و مسلمین باقی خواهد ماند، تصریح کرد: نواختن بر ساز طایفه‌ای و فرو رفتن در طرح صهیونیستی از سوی برخی، امری ترسناک و واهمه انگیز است تا حدی که اختلافات سیاسی جای خود را به اختلافات مذهبی خطرناک داده اند.

وی تاکید کرد اهتمام و توجه اول و آخر برای جمهوری اسلامی ایران همانا مبارزه با اختلافات شیعی ـ سنی و ایستادگی در برابر هر توطئه‌ای است که بخواهد سنی‌ها و شیعیان را در برابر یکدیگر قرار دهد.

 در پایان این دیدار دکتر عباس خامه یار از طرف رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی تعداد 50 چلد کتاب از منابع اسلامی را به این موسسه اهدا نمودند .

قابل ذکر است موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی (IAIS) مالزی در سال ۲۰۰۸ مـیلادی و در کـوالالامـپــور، به‌عنوان یک موسسه تحقیقاتی مستقل غیر انتفاعی با کمک‌های مالی توسط دولت مالزی و با حمایت آقای احمد بداوی نخست وزیر پیشین این کشور تأسیس شد.

اين مركز آكادميك در طول چند سال گذشته و از بدو تأسیس خود بسيار فعال بوده و همکاری‌های گسترده‌ای با داخل و خارج از كشور مالزي داشته است. از اهداف این مؤسسه در مسیر توسعه و تحول، ایجاد 20 گروه علمی و پژوهشکده و 40 مرکز تحقيقاتي قرار دارد. در حال حاضر، حدود 25 پژوهشگر با این مؤسسه همکاری می‌کنند

این موسسه جهت پیگیری دقیق تحقیقات دانشگاهی در مورد اسلام و مسائل معاصر مرتبط با مالزی و تعامل اسلام با تمدن‌های دیگر اختصاص یافته است. گفتمان احیاگر اسلامی در مالزی در مسائل جزئی مانند آنچه به خوردن و پوشیدن مردم مربوط می‌شود، محدود شده و به ندرت مسائل مربوط به حکومت داری شایسته و توسعه اقتصادی را مدنظر قرار داده است. تئوری تمدن اسلامی تلاشی جهت تغییر این دیدگاه است. این موسسه به تعالیم جهانی گسترده‌تر اسلام نیز توجه دارد.

تحقیقات این موسسه در عین عمل‌گرا بودن، پایه‌های محکم و اساسی در تعالیم قرآن و سنت، فقه اسلامی، اندیشه سیاسی، مطالعات تمدن و پیشرفت‌های جدید دارد. طرح‌های پژوهشی IAIS با توجه به موضوعات مختلف تمدن اسلام تعریف شده و بسط داده می‌شوند. از مصادیق موضوعات تمدن اسلامی می‌توان به اصول حکومت داری شایسته در اسلام و سنت‌های قانونی، حفاظت از محیط‌زیست طبیعی، پیشبرد گفتگوی ادیان در داخل و خارج از مالزی و همچنین جنبه‌های تعامل بین اسلام و دیگر ادیان جهان است.

ده جزء اصلی تمدن اسلام از نظر این موسسه عبارت‌اند از:

۱- ایمان به خدا و داشتن تقوا

۲- دولت بی طرف و قابل اعتماد

۳- مردم آزاد و مستقل

۴- پیگیری دقیق و تسلط بر دانش

۵- توسعه اقتصادی متعادل و جامع

۶- کیفیت خوب زندگی

۷- حمایت از حقوق زنان و اقلیت‌ها

۸- یکپارچگی فرهنگی و اخلاقی

۹- حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست

۱۰- توانایی‌های دفاعی قوی

دیگر زمینه‌های تحقیقاتی موسسه، ارائه طرح‌هایی جهت توسعه است که شامل رویکردی مبتنی بر فقه جهت هماهنگ‌سازی استانداردهای حلال، توسعه خطوط کلی یک مدل قانونی برای خانواده اسلامی، پیشبرد مباحث درون دینی/ درون تمدنی و ایجاد یک شاخص برای حکومت شایسته می‌باشد که به موجب آن بتوان تعهد اسلامی یک حکومت خاص را بر اساس مجموعه‌ای از معیارهای قابل اندازه‌گیری ارزیابی کرد.

درواقع هر یک از حوزه‌های تحقیقاتی پیشنهاد شده در بالا زمینه را برای تحقیق مبتنی بر پروژه فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال، «یک حکومت عادلانه و قابل اعتماد» یکی از زیرمجموعه‌های ده موضوع تمدن اسلام است که فرصتی برای تحقیق در مورد اصول برجسته قرآن و سنت فراهم می‌کند. این تحقیق نگاهی به توسعه چشم‌اندازها در ویژگی‌های اصلی حکومتداری شایسته در اسلام مانند عدالت، مشاوره، رفاه مردم و رهبری قابل اعتماد است. ویژگی‌های برجسته اعتماد به حکومت‌ها چه هستند و چگونه مفسران قرآن و دانشمندان برجسته به این سؤال پاسخ می‌دهند؟ این موسسه عهده دار پژوهش‌هایی جهت شرح تفصیلی این سؤالات و شناسایی و اولویت بندی اصول کلیدی یک دولت عادل و قابل اعتماد می‌باشد.

هم‌راستا با روح تجددگرا، تمدن اسلامی نمایشی نو از مجموعه اصول مهمی را ارائه می‌دهد که بر رفاه مردم، حکومت شایسته و عدالت تمرکز می‌کنند. بازسازی و تجدید تمدن اسلامی، که ریشه در تعالیم اصیل اسلام دارد، جزء لاینفک مأموریت اصلی موسسه است. موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی (IAIS) دیدگاه‌های معتبر اسلامی را تنها باهدف توسعه رفاه مردم و حکومت شایسته مطرح می‌کند.

 رئیس این مؤسسه، پروفسور محمدهاشم کمالی، از اندیشمندان افغانستانی و مسلط به زبان فارسی و انگلیسی است که حدود سی سال است در مالزی اقامت دارد. محمد هاشم کمالی، از اساتید برجسته فقه و حقوق است که در افغانستان رئیس کمیسیون تایید قانون اساسی بوده است.  وي قبل از حضور در این مؤسسه، مدیر مرکز ایستک در دانشگاه بین الملل اسلامی مالزی بوده و از شاگردان مهدی محقق است كه به منظور تألیف کتاب «راه میانه اعتدال در اسلام: اصل قرآنی وسطیه» سال گذشته برگزیده بیست‌وچهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ایران معرفی شد. اين کتاب از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.

 


٠٧:٠٠ - دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٨٢٣٠    /    تعداد نمایش : ١٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 724404 | بازدید امروز : 95 | کل بازدید : 1240849 | بازدیدکنندگان آنلاين : 14 | زمان بازدید : 1.4219